dobreseo


Pogooglujemy?
Lipiec 20, 2011, 10:58 am
Filed under: Internet | Tagi: , , , , ,

Wyszukiwarka Google pozostała wymyślona w 1996 roku w ramach pomysłu studenckiego przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Nazwa wzięła się od liczby „googol” czyli jedynki i setki zer. Psota mówi, że tak miała się pierwotnie zwać strona, lecz Brin źle napisał nazwę i stąd wzięło się Google. Nazwa miała być przenośnią założeń spółki do zindeksowania wszystkich witryn znajdujących się w Internecie. Spółka Google Inc. została ustanowiona dopiero w 1998 roku.

Wyszukiwarka Google opiera się na postępowym sposobie analizy słów głównych. Mowa o algorytmie BackRub, który zmienił następnie nazwę na PageRank. Co odróżnia ich procedurę wyszukiwania stron internetowych od konkurencyjnych algorytmów? Boty indeksujące Google oparte są na badaniu zależności między pojedynczymi stronami internetowymi. W ten sposób zbudowano jakby kolosalną pajęczynę pokrewieństw. Im więcej witryn linkuje do wiadomego rezaltatu, tym jest on trafniejszy. W ten sposób wyszukiwarka zwraca najtrafniejsze wyniki. U konkurencji śledzono tylko gęstość pojawiania się egzaminowanej frazy w serwisie, więc spamerzy bardzo łatwo mogli zdradzić algorytmy poszukujące.

Wyszukiwarka Google okazała się dużym triumfem, dzisiaj nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania sieci bez niej. Dla wielu Google to wręcz synonim Internetu, a w języku potocznym wytworzył się nawet czasownik „googlować” zwący wyszukiwanie dane frazy w Internecie. Dzisiaj Google monitoruje prawie 80% rynku wyszukiwarek i jest faktycznie monopolistą. Kalkuluje się, że w Polsce liczba ta sięga 95%.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: