dobreseo


Wyszukiwarki sieciowe
Lipiec 20, 2011, 10:56 am
Filed under: Internet | Tagi: , , , ,

Jaki jest podstawowy plan wyszukiwarki internetowej? Riposta jest nieskomplikowana. Jej zagadnieniem jest uproszczenie wydobycia danych w sieci użytkownikowi. Gdy chce się wykryć informacje na dany temat, wpisuje się należytą frazę w wyszukiwarce, a ona zwraca nam najbardziej odpowiadające wyniki.

Historia wyszukiwarek jest tak długa, jak sam Internet. Pierwotną tego typu aplikacją jest powstały w 1990 roku Archie. Było to bardzo podstawowe wyszukiwanie, wyniki były aktualizowane średnio raz na miesiąc.

Pierwszą liczącą się wyszukiwarką była powstała w 1994 roku Yahoo! Algorytm szukający połączony był z serwisem internetowym, co przełożyło się na olbrzymią sławę strony. Przez wiele lat była liderem na rynku, jej fenomen był precedensem na skalę globalną, jeśli porównać ilość użytkowników do współczesnych realiów, był to serwis objętości Facebooka. Do dzisiaj serwis ten ma miliony użytkowników, jakkolwiek dawny połysk już zdążył zgasnąć.

Alternatywą dla wyszukiwarki Yahoo! była AltaVista. Jej największym przymiotem było to, że o wiele szybciej oddawała rezultaty i według wielu były one bardziej właściwe. Niestety po pojawieniu się rzeczywistego kolosa na rynku wyszukiwarek, właściwie kompletnie podupadła i dzisiaj niewiele osób ją kojarzy.

Kim był gigant napomknięty w uprzednim akapicie? Mowa ewidentnie o Google, największej potędze dzisiejszego Internetu. Zmienione podejście do wyszukiwania a także nieskomplikowany interfejs i nietypowa szybkość zwracania wyników sprawiły, że strona w kilka lat została liderem na rynku i do dziś nikt nie zrzucił jej z postumentu.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: